Кой дължи допълнителен национален данък?
По новите правила това е вид корпоративен данък, с който допълнително се облага печалбата на големите многонационални групи предприятия в България.
Големи многонационални групи са свързани международни предприятия с консолидиран годишен оборот (обединен от всички в групата без вътрешногруповите сделки) над 750 млн. €
Кой и защо въвежда нов данък?
Целта е големите многонационални групи да не могат да пренасочват печалбите си в държави с по-ниски данъци.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Г-20 и ЕС от години разработват данъчни политики, които гарантират първата част от целта – данъците да се плащат според мястото, където са заработени печалбите, да не се пренасочват.

Втора част от тези мерки за големи многонационални групи е да няма по-нисък от 15% данък върху печалбата. ЕС създаде законодателство, според което от 01.01.2024 г., ако в една многонационална група има дружества, които плащат по-малко от 15% данък в държавата им, крайното дружество майка трябва да внесе в държавата си разликата до 15%. Тъй като в България корпоративният данък е 10%, чуждестранните майки с дъщерни дружества в България би следвало да довнесат оставащия до 15% данък за тях в чужбина.

За да предотврати това, България прие законодателство (част пета „а“ от Закона за корпоративното подоходно облагане – ЗКПО), според което българските дъщерни дружества на големи многонационални групи ще се облагат с допълнителен национален данък, така че този данък да бъде събран в България, вместо в държавата, където е разположена майката на групата.
В България допълнителният национален данък ще бъде малко по-висок от данъка, който би внесла майката за българското си дъщерно дружество. Това се дължи на решението на България да не използва едно от възможните данъчни облекчения, предвидени в международното законодателство.
Кога се дължи допълнителен национален данък?
Допълнителният национален данък за 2024 г. трябва да бъде деклариран и внесен в началото на 2026 г. Въпреки това, при счетоводното приключване на 2024 г. той трябва да бъде изчислен максимално точно, така че да се включи във финансовите отчети като разход за данък върху печалбата. Все пак е възможно последващо коригиране на сумата при погрешно първоначално изчисление без санкции за компанията.

При счетоводство на многонационални групи предприятия винаги има специфични изисквания. Новият допълнителен национален данък е още едно предизвикателство не само за фирмите, които трябва да го платят, но и за всеки счетоводител, който трябва да го изчисли. Правилата са сложни и трудни за разбиране, като се очакват промени и допълнителни указания от Министерството на финансите.
Информация за корпоративен данък в сайта на Министерство на финансите може да намерите тук.
Ние от В и М Одит ООД сме подготвени да направим необходимите изчисления за нашите клиенти. Имаме възможност да помогнем и на други със справянето с тази нелека задача.
За контакт с нас: тук.
📅 07.02.2025 г.
✍️ Дипломиран експерт-счетоводител и Регистриран одитор Иван Милев